Oblastní typologie

Nachází se mezi dvěma nádhernými oblastmi:

Drahanská vrchovina – nachází se zde turisticky vyhledávaná oblast Moravský Kar (přírodní rezervace, Punkevní jeskyně, Macocha – největší propast v ČR i ve střední Evropě!, Vodopád aj.).

Českomoravská vrchovina – jedno z nejstarších pohoří českého masivu, je nejblíže přírodní rezervaci Žďárské vrchy s nejvyšším vrcholem Devět skal (836 m).

Volný čas

Restaurace U Tří volů

https://www.utrivolu.cz/

Tradiční lokální kuchyně v restauraci v selsko-industriálním designu.

Porčův mlýn

https://g.page/porcuvmlyn?share

Porčův mlýn je historická památka, která se nachází v malebné obci Býkovice. Přijďte si prohlédnout unikátní funkční mlýn na horní vodu. Budete účastni skutečného mletí obilí s odborným výkladem pana mlynáře. Zažijte občerstvení v Krčmě u mlýna, přímo nad hladinou rybníka, s oborou kde potkáte ovce a kozy. Možnost koupání!

Tenisové kurty

https://goo.gl/maps/sBTkBretEwyELhG3A

Multifunkční hřiště v Býkovicích je možné využít na tenis, fotbal, basketbal atd. Rezervujte si kurt a získejte klíče v Hotelu U Tří volů https://g.page/utrivolu?share 

Krytý bazén, parní sauna

https://g.page/utrivolu?share

To vše a mnohem více lze využít v prostorách hotelu. Po masáži a bazénu si můžete vychutnat sklenku vína nebo plzeňského piva.

Koupaliště Lysice

http://koupaliste.lysice.cz/ 

Paragliding

Býkovice nabízejí ideální povětrnostní podmínky pro motorový i bezmotorový paragliding. Můžete se přihlásit do kurzu nejlepší paragldinské školy – Škola paraglidingu Jožky Káčera. Více informací o kurzech paraglidingu naleznete na webových stránkách https://www.paragliding-jozka.cz/ 

Ovce a kozy u mlýna

https://g.page/porcuvmlyn?share

Projděte se ve velké ohradě a pohlaďte si tato jedinečná zvířata. Je dokázáno, že chvíle strávená se zvířaty snižuje nejen úzkost a stres každodenního života, ale i krevní tlak, srdeční tep a dokonce i hladinu cholesterolu. Pokud jste z města, příroda vám zkrátka udělá dobře. Mlynář Porčova mlýna v Býkovicích Vám určitě poví víc…

Strašidelný zámek Draxmoor

https://goo.gl/maps/MZHHhEYLZ3AvSP238

V původní středověké budově zřídili v 16. století majitelé zámku pivovar a o dvě století později sloužila jako zámecká sýpka. Dnes je v ní umístěna expozice plná magie, kouzel a strašidel. Do světa fantazie návštěvníky uvede film s 3D efekty, v jednotlivých patrech čekají na návštěvníky pohyblivé a ozvučené modely draků, čarodějnic a nadpřirozených bytostí.

Westernové městečko Boskovice

https://goo.gl/maps/VaUwnTB2NnNRWnAh9

“Jsme opravdové westernové městečko, kde žijí lidé, kterým záleží na hodnotách starých dobrých časů. Naše práce je domovem nejen pro nás, ale i pro naše zvířata. Jsme tady pro všechny z vás.”

Přírodní rezervace Lysice

https://goo.gl/maps/8iccZXkwgzZCH4GH6

O rozloze 61,3 ha se rozkládá na kopci v těsné blízkosti zámku a zámeckého parku v Lysicích, nad levým břehem Lysického potoka. Původní pozůstatek komponovaného kusu krajiny, bývalé jelení obory, s krásnými alejemi (lípy) je cennou sbírkou 40 druhů listnatých a 30 druhů jehličnanů našich i cizích dřevin. Procházka Lysickou oborou je příjemným zpestřením prohlídky zámku, poskytuje také zajímavý pohled shora na zámecký areál a park.

oblast Moravského Karsu

Moravský Kar se svými hlubokými lesy vybízí turisty k dlouhým procházkám, houbaření, pěší turistice po značených trasách či projížďkám na horských kolech. V Moravském Karsu najdete více než 1100 jeskyní, z nichž čtyři největší jsou zpřístupněny veřejnosti – Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka a Sloupsko-šošůvské jeskyně.

Propast Macocha

https://goo.gl/maps/KBRdm5vw94AG6KKw5

Propast Macocha má hloubku více než 138 metrů a je největší svého druhu v České republice a ve střední Evropě. Můžete si prohlédnout propast nebo si užít zatopenou jeskyni z paluby lodi. Jde o nejdelší jeskynní systém v ČR – 35 km.

Rozhledna Kozárov

https://goo.gl/maps/Zh9XLDAtFb81gz4q8

Rozhledna věže je ve výšce 24 m nad zemí a umožňuje úžasné výhledy na Jeseníky, Pálavské vrchy a Moravský kras – předhůří Českomoravské vrchoviny.

Rozhledna Babí lom

https://goo.gl/maps/RGkopsxgSJmjcS8d9

Babí Lom je rozhledna na stejnojmenném hřebenu. Jde o oblíbené výletní místo již od 19. století. K slavnostnímu otevření této rozhledny došlo 15. května roku 1961. Dříve zde stála jiná rozhledna, ta však byla zbourána za 2. světové války. Rozhledna je vysoká 15 metrů a za jasného počasí jsou dokonce vidět i vrcholky Alp.

Arboretum Borotín

https://goo.gl/maps/zYc6Bfv5GERSrYLE8

Zapomenout bychom neměli ani na Arboretum Borotín v Boskovicích, které bylo založeno v roce 1918. Zde můžete navštívit mnoho zahrad, jako je japonská, čínská, anglická a holandská, bonsaje, nespočet zajímavých stromů, rozsáhlé alpinum, bylinky a mnoho dalšího. Jeho tradiční prodejní výstavy se konají čtyřikrát ročně, od dubna do prosince. Zde si návštěvníci mohou prohlédnout i výstavu vyřezávaných rodáků.

Velký a Malý Chlum

https://goo.gl/maps/QTNJe6t7BrahkRpb6

a

https://goo.gl/maps/YYY2Uta2NDQpZyQK7

Dřevěná rozhledna (Malý Chlum) je vkusně doplněna stylovými lavičkami a držáky na kola. Žertem se o ní říká, že je to největší posed v republice, ale to nic nemění na faktu, že výhled je tu skutečně nádherný a paradoxně je vyšší než Velký Chlum, což je zajímavá pískovcová dominanta se sochami samouka Stanislava Rolínka. Zaparkujte své auto někde zde https://goo.gl/maps/J7jNHmnr7fK9PzEw7 

Blaničtí rytíři

https://goo.gl/maps/7QoMsQ7SjiAbX8tcA

Nedaleko, v Rudce u Kunštátu, najdete Jeskyni Blanických rytířů, vytvořil ji samouk Stanislav Rolínek v pískovcové skále a mezi sochami najdete sv. Václava, Blanické rytíře, legionáře, lva a další. Jeho další sochy můžete obdivovat na pískovcové dominantě Velký Chlum.

Největší  Masarykova socha

https://goo.gl/maps/7QoMsQ7SjiAbX8tcA

Některé sochy se ve stroji času a politických režimů mění v štvance. Stejně jako socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u moravského Kunštátu, která zde vznikla na přelomu 20. a 30. let minulého století. Po éře nacistů a komunistů z ní přežily jen obří boty. Výborný článek na tomto webu najdete zde: https://www.idnes.cz/cestovani/tipy-na-vylet/kde-z-masaryka-prezily-jen-sedmimilove-boty.A060413_120514_igcechy_tom 

Zámky a hrady:

zámek Lysice

https://goo.gl/maps/R9Epyvc98v3txT1C6

Lysice, barokní zámek, národní kulturní památka, s překrásnou vyhlášenou zahradou a kolonádou s krytým ochozem. Nově zrekonstruovaná oranžerie (speciální skleník pro tropické rostliny) a unikátní fíkovna. V interiérech se nachází sbírka českého skla, porcelánu, soubory orientálních uměleckých předmětů, cenná sbírka zbraní, obrazů. Ideální místo pro svatební obřad na zámku (svatba na zámku). Zámecká restaurace Lysice se nachází 270 m od zámku.

hrad Pernštejn

https://goo.gl/maps/Sg6bKfX9WeN6rxTZ9

Mohutný gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století, známý z mnoha filmů.

Zámek Boskovice

https://goo.gl/maps/nGR1qUJeLSVrPTTM6

Boskovický empírový zámek, kulturní dědictví UNESCO, jeho současní majitelé jsou původními majiteli. Pořádají v zámeckém areálu svatohubertské slavnosti s bohatým programem a dalšími zajímavými akcemi.

Tvrz Boskovice

https://goo.gl/maps/1LjDM7xqhti6Nhwy5

Romantická zachovalá zřícenina goticko-renesančního hradu Boskovice, který pochází ze 13. století.

Zámek Letovice

https://goo.gl/maps/8HqwKWzdaWce4rpYA

Na nádvoří se pravidelně konají burzy starožitností a řemeslné trhy. Letovický krajinářský park v anglickém stylu je jednou z nejcennějších přírodních památek v okrese Blansko a je otevřen celoročně.

Kunštátský zámek/hrad s parkem

https://goo.gl/maps/aBXMpd1weQdYPuhH6

Zámecká zahrada, turisticky velmi atraktivní. V interiéru se nachází sbírka českého skla, porcelánu, kartotéky orientálních uměleckých děl, cenná sbírka zbraní, obrazů, nábytku a knihovna rakouské spisovatelky Marie Ebner Eschenbach. Na zámku se po celý rok koná řada akcí, koncertů, šermířských turnajů, výstav atd. Národní kulturní památka. Mezi nejstarší panské dvory na Moravě. Pod jižními zdmi hradu se nachází hřbitov (psí) z konce 19. století, jeden z mála dochovaných u nás. Každý třetí víkend v září v Kunštátu probíhá „hrnčířská pouť“ s bohatým doprovodným programem.

Rájec na Svitavou

https://goo.gl/maps/BaFCyGatKKk683XaA

Státní zámek – klasicistní zámek francouzského typu byl postaven v 18. století. Nádherné interiéry knížecího rodu Salmů. Bohaté sbírky tehdy vynikající rozsáhlé sbírky orientálního porcelánu a proslulá zámecká galerie. Tradici zámecké zahrady dokládá rozsáhlý anglický park a každoroční tematické výstavy květin v historických sálech zámku.

Kde lyžovat?

Hodonín u Kunštátu

https://goo.gl/maps/DnBx4K2RwTG8Mum58

Olešnice na Moravě

https://goo.gl/maps/FHKMsTEiQs8U4hdq7